See Muje on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "muje"
},
"expansion": "muje",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< muje",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muje",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muje",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muje",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muje",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muje-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmujeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmuje̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-uje"
}
],
"word": "Muje"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "muje"
},
"expansion": "muje",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< muje",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muje",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muje",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mujeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mujeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mujeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muje",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muje",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uje",
"Rhymes:Finnish/uje/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmujeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmuje̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-uje"
}
],
"word": "Muje"
}
Download raw JSONL data for Muje meaning in All languages combined (20.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.